Koktajl bananowo szpinakowy

Tym razem przepis na bardzo smaczny i oczywiście zdrowy koktajl z banana i szpinaku. Kolejny pomysł jak przemycić do naszej diety trochę zdrowia.

domowy koktajl


Skład:
  • 2 banany
  • 3-4 garście świeżego szpinaku
  • Woda

Sposób przygotowania:
Zmiksować wcześniej umyty szpinak, dodać wody, a na sam koniec banany. Ważne, aby zachować tą kolejność. I gotowe, mamy dwie szklanki smacznego smoothie.


Liście szpinaku wykazują właściwości antynowotworowe i chronią przed miażdżycą. Jest to zasługa beta-karotenu,  witaminy C oraz luteiny. Szpinak jest warzywem stanowiącym cenne źródło soli mineralnych, zwłaszcza magnezu i fosforu, oraz witamin, zwłaszcza AE i C, wyróżnia się także na tle innych warzyw dużą zawartością białek. Magnez ma duży wpływ na funkcjonowanie układu nerwowego, zdecydowanie obniża podatność na stres, wykazuje właściwości uspokajające. Zapobiega także bólom i zawrotom głowy. Liście szpinaku zawierają dużo obniżającego ciśnienie potasu.  W liściach szpinaku znajduje się także łatwo przyswajalne żelazo (tyle, że w mniejszej ilości, niż przed laty sądzono). Zielone liście szczególnie zalecane są kobietom w ciąży, zawarty w nich kwas foliowy zapobiega wadom układu nerwowego płodu. Jest niskokaloryczny: 100 g to jedyne 16 kcal.

Banany dostarczają człowiekowi większości potrzebnych dla zdrowia minerałów – a więc wapnia, fluoru, fosforu, magnezu, potasu – oraz licznych witamin, takich jak A, B1, B2, B3(PP), B5, B6, B11, B12, C, D, E i K. Jeden banan zawiera około 500 miligramów potasu, który obniża ciśnienie krwi i reguluje równowagę płynów w organizmie. Ponadto banany są jednym z najlepszych źródeł kwasu foliowego. Banany są również bogate w mikroelementy: miedź, cynk, selen, fluor, żelazo, mangan i jod. Zawierają też probiotyki, które w jelicie grubym ulegają fermentacji, pobudzając wzrost korzystnych dla zdrowia bakterii probiotycznych. Niestety każde 100 gramów tego owocu dostarcza 100 kalorii.

domowy koktail


Smacznego!

Zapraszam również do przeczytania o soku z jabłek, marchwi, buraków i selera: http://madameblania.blogspot.com/2014/04/szklanka-zdrowia-dlaczego-powinnismy.html


Pozdrawiam
Madame Blania

Share:

0 komentarze