Niemowlę i pies.

Cześć dziewczyny!
Od zawsze u mnie w domu były psy, po wyprowadzce od rodziców zawsze brakowało mi zwierzątka.  Niestety wraz z mężem spędzaliśmy dużo czasu poza domem, dlatego zakup psa po zamieszkaniu razem był złym pomysłem. Stwierdziliśmy, że wstrzymamy się z zakupem czworonożnego przyjaciele do momentu jak zajdę w ciąże i będę siedziała w domu.


I tak jak tylko dowiedziałam się, że spodziewamy się dziecka temat wrócił. Bardzo chciałam mieć towarzysza w domu, który będzie mobilizował mnie do wstania z łóżka i pójścia na spacer. Psa, do którego będę mogła odezwać się jak będę sama w domu.

I od razu pojawiły się komentarze i dobre rady od rodziny i znajomych. Jak to przecież pies jest niebezpieczny dla dziecka, to siedlisko zarazków i chorób, dziecko będzie na pewno uczulone…

Po tygodniu siedzenia w domu i rozmawiania ze ścianami, wbrew wszystkim „dobrym” radom do domu sprowadziłam 4 miesięcznego buldoga francuskiego J

W międzyczasie przegrzebałam książki i internet w celu ustalenia jak to jest dziecko + pies? Poniżej kilka opinii specjalistów i osób, które to „przerabiały”.
Jakie są plusy posiadania psa przy dziecku:
 1. Niemowlęta wychowywane w towarzystwie psa zazwyczaj szybciej niż pozostałe dzieci zaczynają raczkować, wstawać i chodzić. Są spokojne, empatyczne i w przyszłości łatwo nawiązują kontakty.
 2. Dobry kontakt dziecka z psem wspomaga jego rozwój emocjonalny i społeczny. Kontakt niemowlęcia z psem uczy dziecka respektu, szacunku i wrażliwości wobec zwierząt i ludzi.
 3.  W dogoterapii psy wykorzystywane są do leczenia autyzmu, dziecięcego porażenia mózgowego i zaburzeń emocjonalnych.
 4. Jeśli niemowlę od początku wychowuje się z psem w jednym domu, to zazwyczaj nabywa odporność na liczne alergeny, w tym na sierść zwierzęcą czy roztocza kurzu. Nie ma, więc powodu, by separować zwierzę od dziecka.

Jak ułatwić kontakt psa z dzieckiem:
 1. Dobrze wychowany pies, znający i akceptujący swoje miejsce w domu, nie powinien mieć kłopotów z zaakceptowaniem nowego członka rodziny.
 2. Przed przyjściem na świat dziecka, urządźcie dla niego pokój. Połóżcie łóżeczko lub kołyskę i inne akcesoria, by pies oswoił się z nowymi sprzętami i wystrojem.
 3. Gdy dziecko już się urodzi, tata powinien przynieść do domu fragment ubranka noworodka i dać psu do powąchania, by oswoił się z zapachem. W tym czasie także warto zachowywać się tak, by zapach ten mile mu się kojarzył.
 4. Po powrocie do domu mamy i noworodka, nie odsuwajcie psa, interesujcie się nim, poświęćcie mu parę chwil dziennie. Nie dajcie mu powodu do zazdrości, niech wie, że nadal zajmuje w domu takie samo miejsce jak dotychczas.
 5. Pozwólcie czworonogowi obserwować, jak przewijacie i karmicie niemowlę.
 6. Nigdy nie zostawiajcie dziecka sam na sam z psem.
 7. Zadbajcie o psa z jeszcze większą uwagą niż dotychczas - pamiętajcie o szczepieniach i badaniach kontrolnych.
 8. Nagradzaj psy podczas ich kontaktu z niemowlakiem (słowem, głaskaniem, smaczkami), tak, aby dziecko kojarzyło im się z przyjemnością, a nie ograniczeniami i karami. Nie zabraniaj psu kontaktować się z dzieckiem.

Jakie są wasze doświadczenia i opinie na ten temat? Jak wyglądał pierwszy kontakt psa z dzieckiem?

Mam nadzieję, że wszystkie czarne wizję nie sprawdzą się w naszym przypadku, a dziecko i pies zostaną najlepszymi przyjaciółmi.

A to nasz Toudi :)


Pozdrawiam

Share:

8 komentarze

 1. nie mam doświadczenia ale kocham zwierzeta i gdyby naprawde nie zaistniala jakas powazna sytuacja z której nie byloby wyjscia to nie potrafilabym oddac zwierzatka. Moj brat ma synka od 5 mscy tylko u nich w przeciwienstwie do psa (ktory jest owczarkiem podhalanskim) i przebywa na dworze to wlasnie kotka zajela miejsce przyjaciela maluszka :) JEst z nim wszędzie poprostu ! :D pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 2. On naprawdę wygląda jak Toudi. ;)

  OdpowiedzUsuń
 3. U nas w domu psów nie było zbyt wiele... Mój ojciec nie lubi zwierząt (chyba że są jeszcze malusieńkie). Cieszę się, że nie podejmują ponownej próby przywłaszczenia psa bo po prostu nie mają do nich podejścia.

  My jak tylko zamieszkamy w domu kupimy psa - labradora... Marzy się nam, mężowi zwłaszcza... To plany - oby się zrealizowały :)

  Pozdrawiam, MG

  OdpowiedzUsuń
 4. Jak tylko zaszłam w ciąże, to od razu przygarnęłam malutką czarną suczkę. Jest to mieszanka owczarka i labradorki. Bella jest cudowna i kocha Kubusia. Chętnie bawią się na dworzu i przez szybę tarasową :-) pies jest jednak najlepszym przyjacielem człowieka. Nigdy Cię nie zdradzi, nigdy nie przestanie być wierny, nigdy o Tobie nie zapomni. Kocham naszą suczkę i traktuję ją jak członka mojej rodziny.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Super, że dziecko i pies się dogadują! I zdecydowanie pies to najlepszy przyjaciel człowieka :)

   Usuń
 5. Mój pies odrazu wyczuł , gdy zaszłam w ciążę, jak sie o niej dowiedziałam zrozumiałam skąd dziwne zachowanie mojego psa, bardzo mnie pilnowała, nie odstępowała mnie na krok. Gdy urodziłam wtedy pilnowała synka, nigdy nie zrobiła mu krzywdy, bardzo go kochała a on uwielbiał ją ( bo to suczka była ). Leżała przy jego wózku , gdy w nim był synek, przy łóżeczku, wszędzie tam gdzie on. Jednak zachorowała gdy mały miał 4 miesiące , leki nie działały, wkońcu zaczęła krawić syn zaczął strasznie płakać nie wiedziałam o co mu chodzi najedzony, przewinięty, brzuszek miękki, patrze a Tina [piesek] krwawi z dróg rodnych ! Dopiero uspokoił sie , gdy usiadłam z nim na podłodze przy niej... Po pól godzinie przyjechał weteerynarz i musieliśmy już ją uspać nie było ratunku... najwspanialszy pies na świecie, żaden go nie zastąpi, ciężko było mi pogodzić z tym, że tak sie skończyło, płakałam ponad tydzień, nawet do znajomych synka na urodziny nie poszłam ze smutku ! ależ sie rozpisałam, ale lżej :) http://soundlymalinkaa.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bardzo smutna historia, ale pokazuje, że pies to naprawdę najlepszy przyjaciel człowieka. I idealny kompan dla dziecka.

   Usuń