Mineralna, źródlana, czy z kranu? – Czyli jaką i ile wody pić.

Cześć!


W sklepie jest tyle rodzajów wód butelkowanych, że można się zgubić. Większość osób myśli sobie woda to woda. Okazuje się, że nie do końca, bo np. woda mineralna, źródlana, stołowa to zupełnie, co innego. Woda jest bardzo ważna w naszym życiu, średnie zapotrzebowanie na płyny u osoby dorosłej wynosi około 2, 5 l na dobę. U kobiety ciężarnej i karmiącej piersią ta ilość wzrasta o 600-800 ml na dobę.Dlaczego odpowiednie nawodnienie jest tak ważne?

Tkanka mózgowa człowieka w 85% składa się z wody. Jeżeli poziom wody jest zbyt niski, to właśnie mózg może odczuwać skutki odwodnienia w postaci bólów głowy, osłabionej koncentracji i pamięci krótkotrwałej.

Nasza krew to 95% woda.. Dzięki temu dostarcza komórkom niezbędnych składników odżywczych i odprowadza z nich zbędne substancje.

Właściwe działanie każdej komórki naszego organizmu jest uzależnione od wody. Jeżeli poziom wody w organizmie nie jest odpowiednio wysoki, komórki te nie są w stanie spełniać swoich funkcji, takich jak transport składników odżywczych czy usuwanie zbędnych substancji. 

Nawet ludzkie kości mają wysoką zawartość wody w swoim składzie - około 22%. Jest ona niezbędna do prawidłowej pracy stawów. 

Serce w swoim składzie ma 77% wody. Badania kliniczne pokazały, że odpowiednie nawodnienie może poprawić pracę serca oraz zredukować ryzyko pojawienia się chorób serca.

Nerki w 80% to woda. Ich rolą jest usuwanie rozpuszczonych w wodzie zbędnych substancji z organizmu. W przypadku niedoboru zbędne substancje nie są odpowiednio usuwane z organizmu.

Wątroba w 73% składa się z wody. Jej rolą jest przekształcanie tłuszczu w energię, którą organizm może wykorzystać. Jeżeli wątroba jest zmuszona wspierać pracę nerek z powodu zbyt małego spożycia wody, ciało będzie gromadziło dodatkowe zapasy tłuszczu, które zostałyby spalone, gdyby spożycie wody było odpowiednie. 

Prawidłowe nawodnienie zapewnia nie tylko odpowiednią produkcję pokarmu przez kobiety karmiące, ale - dodatkowo, poprzez ujemny bilans energetyczny - pozytywnie wpływa na obniżenie wagi ciała młodej mamy, a tym samym ułatwia powrót do formy sprzed porodu.


Czym różni się woda mineralna od źródlanej?

Wody mineralne i wody źródlane posiadają cechy wspólne: pochodzą z zasobów podziemnych, dobrze izolowanych utworami geologicznymi od zanieczyszczeń zewnętrznych. To zapewnia ich pierwotną czystość pod względem chemicznym i mikrobiologicznym.

Wodą mineralną nazywa wody podziemne, które ze względu na: swoje pochodzenie, warunki geologiczne, wielomineralny skład chemiczny z udziałem mikroelementów - podawane do picia w stanie naturalnym mogą wpływać korzystnie na różne funkcje fizjologiczne organizmu człowieka.  Wiele spośród wód mineralnych ze względu na swoje właściwości jest przydatnych do celów dietetycznych lub do suplementacji organizmu niektórymi składnikami. Niektóre naturalne wody mineralne wysoko zmineralizowane nie nadają się jednak do picia dla każdego, zwłaszcza dla dzieci. Nie powinny być również wypijane w dużej dawce dziennej. 

Naturalna woda źródlana zawiera małe ilości składników mineralnych (poniżej 500 mg/l). Nadaje się ona do codziennego spożywania, w tym dla dzieci i osób starszych. Niemowlęta mają niedojrzałe nerki i wrażliwe żołądki, stąd źle tolerują wodę bogatą w składniki mineralne.

Czym jeszcze różnią się wody butelkowane?

Wody można podzielić również ze względu na zawartość składników mineralnych:
 • wysoko-zmineralizowane - zawierają ponad 1500 mg/1 litr składników mineralnych
 • średnio-zmineralizowane - zawierają od 500-1500 mg/1 litr składników mineralnych
 • nisko-zmineralizowane - naturalne lub mieszane wody mineralne - zawierają mniej niż 500 mg/1 litr składników mineralnych


oraz  ze względu na stopień nasycenia dwutlenkiem węgla:
 • wody niegazowane - nienasycone dwutlenkiem węgla
 • wody nisko-gazowane - nisko nasycone dwutlenkiem węgla do stężenia 1,5g/l
 • wody średnio-gazowane - średnio nasycone dwutlenkiem węgla od 1,5 g/l do 4 g/l
 • wody wysoko-gazowane - wysoko nasycone dwutlenkiem węgla od 4 g/l do 6 g/l.

Woda w swoim składzie może zawierać minerały w dużych bądź minimalnych ilościach. Związki mineralne, które występują w różnym stężeniu w wodach to przede wszystkim:

- sód (Na)
- potas (K)
- wapń (Ca)
- magnez (Mg)
- wodorowęglany (HCO3)
- jod (I)
- brom (Br)
- żelazo (Fe)
- fluor (F)

dane zebrane z internetu

Jaką wodę wybrać?

Osoby dorosłe powinny pić wodę mineralną, która podobnie jak wartościowe jedzenie, dostarczy organizmowi cennych składników mineralnych np. wapnia, magnezu czy potasu. Woda mineralna może mieć duży udział w zaspokajaniu naszego zapotrzebowania na składniki mineralne.

Woda źródlana powinna być używana do przygotowywania potraw i napojów oraz być podawana dzieciom.

Dla kobiety w ciąży, czy karmiącej piersią stosowną wodą do picia, na co dzień będzie woda źródlana i  woda mineralna nisko lub średnio zmineralizowana. 

Wody wysoko zmineralizowane nie są odpowiednie do stałego spożycia w większych ilościach, nie są one też odpowiednie dla dzieci. 

Zaleca się, aby co pewien czas zmieniać rodzaj spożywanej wody, aby zapewnić różnorodność składników mineralnych dostarczanych do organizmu.

Dla osób, które powinny ograniczać sól w codziennej diecie zalecane są wody z niską zawartością sodu i chlorków – czyli jeśli walczymy z cellulitem, czy zatrzymaniem wody w organizmie.

Jak pić?

Zaleca się uzupełnianie płynów powoli w małych porcjach, ale regularnie w ciągu całego dnia. Wtedy organizm najlepiej wykorzystuje wodę. Warto wiec zadbać, aby zawsze znajdowała się ona w zasięgu ręki.

Jaką i ile wody wy wypijacie w ciągu dnia? Czy rzeczywiście widzicie różnicę w samopoczuciu po dostarczeniu odpowiedniej ilości płynów?


Pozdrawiam.


Share:

3 komentarze

 1. Kochana przygotowałaś nam bardzo dużą i konkretną dawkę materiału. Nawet ja często sięgam na półkę po pierwszą lepszą wodę z brzegu nawet nie zwracając uwagi, czy jest ona mineralna czy źródlana. Od dziś to zmienię...
  Czekam na informację jak się czujesz :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Kiedyś piłam tylko mineralną, ale w ciąży zmieniłam na źródlaną, żeby nie obciążać nerek. Teraz zmieniam sobie raz taką, a raz taką. Nigdy nie piję wysokozmineralizowanej wody. Wydaje mi się, że w mojej diecie jest wystarczająco dużo minerałów i nie chcę przesadzić.

  OdpowiedzUsuń
 3. wysokozmineralizowane wody są za bardzo gazowane jak dla mnie, ale wody mineralne są jak najbardziej ok i znacznie wartościowsze niż źródlane o kranówce nie wspominając. nie chodzi o to, że dwóch ostatnich nie wolno bądź nie należy pić, badziej chodzi o to, że nie ma to większego sensu. lepiej pić wodę która dostarcza nam jakiś wartości, jak np http://www.piwniczanka.com.pl/#sklad_wody - mam na myśli ogólną zawartość minerałów, ale też pojedencze takie jak magnez czy wapń.

  OdpowiedzUsuń