Czy telewizja i komputer to zło?

Cześć!

Wielokrotnie spotkałam się z opiniami, że komputer, internet, telewizja to zło. Przestrzegano mnie by dziecko nie miało z nimi kontaktu. Najlepiej nie włączać komputera, i nie oglądać telewizji, aby syn nie patrzył się w monitor.

Jeśli śledzicie bloga wiecie, że jestem przeciwniczką skrajnych poglądów. Wychodzę z założenia, że wszystko jest dla ludzi w odpowiedniej dawce. Dlatego też nie demonizuję i nie wariuję. Jakie jest moje zdanie?


Zdecydowanie nie jestem za tym by dziecko przez pół dnia oglądało bajki przed tv. Wiem, że dla rodzica to wygodne i może służyć za zastępczego opiekuna. Ale co daje dziecku oglądanie, często bezsensownych programów?

Jednak kilkanaście minut dobrze dobranego programu lub bajki, dlaczego nie? Bajki mogą przekazywać wiedzę lub uczyć empatii. Ponadto odpowiednie programy pomagają w przyswajaniu języków obcych, rozwijają zainteresowania oraz uczą pozytywnych zachowań.

Internet to natomiast skarbnica wiedzy. Możemy słuchać muzyki, oglądać bajki, czy grać. Odpowiednio dobrane gry pozwalają np. rozwijać kreatywność dziecka.


Razem z synem regularnie słuchamy muzyki przeznaczonej dla dzieci oraz oglądamy do niej teledyski. Razem śpiewamy (bardziej mama : )) i tańczymy. Jest to nasza wspólna zabawa, która nas zbliża i poprawia humor. Czy jest coś w tym złego? Jak dla mnie zdecydowanie nie.

A jaki jest Wasz stosunek do telewizji i komputera? Może polecacie jakieś gry lub bajki, które wnoszą coś dobrego?

Jeśli szukacie darmowych gier internetowych dla dzieci zapraszam tutaj <Gry dla dzieci>

Pozdrawiam
Madame B

Share:

15 komentarze

 1. Popieram...wszystko jest dla ludzi ale tak jak mówisz w odpowiednich dawkach, bo "co za dużo to nie zdrowo" :)
  mój Mały chociaż ma niespełna pół roku uwielbia bajkę "Baby Beetles" i "Domisie" :)
  pozdrawiamy

  OdpowiedzUsuń
 2. My tv wyłączamy w ciągu dnia, bo odkąd pojawił się w naszym domu i był tylko tłem, nie było kontaktu z naszą Młodą...Przeszkadzaliśmy jej, dosłownie, o problemach ze snem nie wspomnę..;/ Dlatego lecimy na Fasolkach z youtube, ale bez oglądania, bo wtedy byłoby już po zabawie, takiego mam maniaka..:p uważam, że jeszcze czas :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dzieci roznie reaguja. Dlatego nalezy reagowac i wybierac to co dla Naszego dziecka najlepsze.

   Usuń
 3. Osobiście uważam tak jak Ty - absolutnie nie ma co popadać ze skrajności w skrajność! Ale przyznam szczerze, że jeśli telewizor w ciągu dnia nie gra to Oli jest spokojniejszy, ładniej się bawi. Podejrzewam, że nie rozprasza go wówczas nadmiar bodźców. Ale śniadaniówka musi grać do 11, potem nic ciekawego nie ma w TV więc wyłączony jest aż do wieczora... zdarzają się jednak wyjątki. Gorzej z laptopem :P

  Pozdrawiam , MG

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. U nas jest podobnie :) Rano tylko śniadaniówkę oglądam a potem juz nic. Ale z komputerem czasami musze sie kryc, bo kusi małego :)

   Usuń
 4. Nie ma co popadać w paranoję. Oczywiście nie dobre jest ciągle oglądanie tv ale taniec przy teledyskach czy obejrzenie bajki to nic złego. Jeśli my oglądamy tv to i dziecko chce.
  Naslonecznej.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 5. Sama rzadko oglądam tv, córka przez pierwszy rok nie oglądała, ale nie dlatego, że zabraniałam, tylko tak wyszło. Później pojawiły się bajki - ale tylko "mądre" i naprawdę widzę postępy w rozwoju. Zagadnienia matematyczne czy angielskie słówka chłonie jak gąbka i często mnie zaskakuje. Bajki ma przed snem po kąpieli. I od rana, gdy sama chcę jeszcze poleżeć :p - egoistyczne. Ale tekstami niektórymi mnie powala, potrafi wpasować je idealnie do sytuacji co czasem jest niespodziewane i śmieszne. Od komputera na razie ją odganiam.

  OdpowiedzUsuń
 6. Wszystko dobre jest - byle by było w umiarze. Nie można skrajnie zabraniać dziecku telewizji, słodyczy itp. Wszystko jest dla ludzi, a w naszych rękach jest to, aby umiejętnie się z tym obchodzić :)

  OdpowiedzUsuń
 7. U nas rano oglądamy bajeczki, natomiast później z przerwami na serial leci u nas tylko muzyka z EskaTV ;-)

  www.zaraz-wracam.pl

  OdpowiedzUsuń
 8. Wszystko jest dla ludzi, oczywiście z umiarem i zdrowym rozsądkiem!

  Smacznego jajka :* www.MamaNelki.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 9. Oczywiście , że wszytko dla ludzi...jestem zdania ,że nikomu odrobina telewizji czy internetu nie zaszkodziła. Warto oczywiście promować inne zajęcia na spędzenie czasu.

  OdpowiedzUsuń
 10. Zło?
  Warto w odpowiedni sposób dobierać treść i czas jaki dziecko spędza przed telewizorem, komputerem, tabletem.

  OdpowiedzUsuń
 11. Oli ogląda programy dostosowane do jego wieku na kanale baby tv albo na you tube.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. My na youtubie ogladamy i sluchamy bajek. Wybor jest ogromny :-)

   Usuń
 12. Rain Rain, Go Away:) znamy i lubimy, jak dla mnie temat bajek i wlaczania na chwile w ciagu dnia to nic zlego, w dzisiejszych czasach nie mamy szans zabraniac dziecia ogladania, tv lub siedzenia na komputerze bo w wieku 5lat, bedzie odizolowane od innych dzieci bo np.nie wie co to bajka Pepa, albo nie zna jakiejs innej gry...wszystko jest dla ludzi:)

  OdpowiedzUsuń