Chcesz wychować szczęśliwe dziecko? Najpierw zadbaj o swoje szczęście.

Jak często zaskakuje Cie nowa umiejętność dziecka którą zaczerpnął z własnych obserwacji? Robisz wielkie oczy gdy Twoje dziecko niespodziewanie naśladuje nasze zachowania? Nawet nie wiesz kiedy dziecko obserwując otoczenie uczy się dziękować za podaną zabawkę, czy trzymać ręce w kieszeniach (ja naprawdę nie wiem kiedy Michaś tego się nauczył).


Dzieci wynoszą większość umiejętności z domu. Pokazujemy jak prawidłowo trzymać widelec, samodzielnie zasypiać czy rysować. Ale poza wyćwiczoną wiedzą dzieci obserwują i powtarzają. Jeśli rodzice często narzekają i mają roszczeniową postawę to istnieje duże prawdopodobieństwo że dziecko będzie powtarzać takie zachowanie w dorosłym życiu. To samo tyczy się szczęścia. Dziecko musi widzieć uśmiechniętych rodziców. Nasze pociechy obserwując zadowoloną, spełniająca się mamę  dbającą o swoje potrzeby będzie powtarzać takie zachowanie. Szczęśliwa mama robiąca to co lubi, która bez poczucia winy potrafi znaleźć czas dla siebie pokaże dziecku, że własne potrzeby są istotne. Nauczy dziecko, że spełnianie marzeń jest ważne, że warto się realizować i mieć pasje. Zadbana mama to w przyszłości zadbany młody człowiek z poczuciem własnej wartości.  Jeśli chcesz wychować samodzielnego człowieka, który potrafi o siebie zadbać pokaż mu dobry wzorzec na własnym przykładzie. Sfrustrowany rodzic, niezadowolony z życia nie jest dobrym przykładem.

Dlatego droga mamo:

 1. Zrób przynajmniej jedną rzecz dla siebie w ciągu dnia. Coś co sprawi Ci przyjemność. Przeczytaj kilka stron książki, obejrzyj ulubiony serial, idź na spacer, spotkaj się z przyjaciółką.
 2. Miej pasje i je pielęgnuj. Może to być robienie na drutach, pieczenie ciast, bieganie, siłownia, czy prowadzenie bloga. 
 3. Ciesz się z życia i doceniaj małe rzeczy. Komplement od męża, wygrana 5 zł w lotka, miłe słowo w pracy, schudłaś 1 kg ciesz się z błahostek,
 4. Nie kupuj tylko rzeczy dla dziecka. Tak wiem, że większość zakupów kończy się torbą gadżetów dla Twojej pociechy. Też to przerabiałam. Ale spróbuj się przemóc, Ty również potrzebujesz nowej pary butów. A Twoja skóra domaga się dobrego kremu pod oczy.
 5. Dbaj o siebie. Nie będziesz czuć się dobrze sama ze sobą w powyciąganym i poplamionym t-shircie. Czyste włosy, ubranie które lubisz, i podkreślone oko tuszem do rzęs to podstawa.
 6. Dziel się obowiązkami. Najpierw z mężem, a gdy dziecko podrośnie niech również pomaga w domu. Wspólne odkurzanie, czy wycieranie mebli to świetna zabawa już dla półtorarocznego dziecka.
 7. Jeśli nie pracujesz tylko zajmujesz się domem i dzieckiem, pamiętaj, że to też praca, a od każdej pracy potrzebna jest przerwa.

Jeśli chcesz mieć szczęśliwe dziecko najpierw zadbaj o siebie. Dziecko widząc uśmiechniętych i spełniających się rodziców znacznie łatwiej osiąga sukcesy w życiu dorosłym. Ponadto nasze pociechy nigdy nie powinny poczuć, że to przez nie mama nie spełniła marzeń, nie zrobiła kariery, czy przestała o siebie dbać. Odnajdź równowagę między opieką nad dzieckiem i zajmowaniem się domem, a dbaniem o samą siebie.

A teraz przyznaj się sama przed sobą, czy dbasz o swoje szczęście?

Pozdrawiam
Madame Blania
Share:

10 komentarze

 1. Jest ciężko. Wiadomo, że na piedeatale stawia się dzieci. Mam pracę, którą niestety zabieram do domu. Do tego inne obowiązki i czasu zostaje niewiele. Ale robię coś dla siebie. Wynajduję czas na blog (głównie w nocy - pewnie jak większość blogujących mam), ćwiczę 5x w tyg. Nie po to by schudnąć, tego absolutnie nie chcę, ale żeby się przetestować - a przy okazji moje samopoczucie jest lepsze mimo wszystko

  OdpowiedzUsuń
 2. W powiedzeniu: "Szczęśliwa mama to szczęśliwe dziecko" jest zawarta cała prawda. Jeśli dziecko ma uśmiechniętą i spełnioną mamę to samo też jest szczęśliwe.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dokładnie tak, dlatego dbając o siebie tak naprawdę dbamy o dziecko :)

   Usuń
 3. Racja, dziecko wszystko chłonie, jak gąbka... A nastrój mamy to już w ogóle. Moja u mnie nawet po oczach i minie rozpoznaje i podłapuje humor, mimo, że ma dopiero 16 miesięcy.

  OdpowiedzUsuń
 4. Bo szczęśliwa mama to szczęśliwe dziecko. I już dawno wyszłam z tej skrajności, żeby kupować pierdyliard rzeczy dla dziecka a dla siebie parę skarpetek. Zawsze staram się znaleźć czas dla siebie i robić to, na co mam ochotę. Chociażby miało to być wypicie kawy w świętym spokoju. Fajnie jest być szczęśliwym i mieć szczęśliwe dziecko.

  OdpowiedzUsuń
 5. Podpisuję się rękami i nogami pod tym, co napisałaś:) Szczęśliwa mama to szczęśliwe dziecko. Bywa czasami ciężko, ale trzeba dbać o siebie i swoje pasje. Można je nimi też zarażać dziecko.

  OdpowiedzUsuń
 6. Cudnie wyglądasz na tym zdjęciu! Po prostu tryskasz szczęściem i poztywną energią. :)
  Ja staram się zrobić coś dla siebie od czasu do czasu ale nie przychodzi mi to z łatwością. Jeszcze się tego uczę. ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bardzo dziękuje :* Warto się postarać i robić coś dla siebie. Przynosi to wiele radości i wytchnienia :)

   Usuń
 7. Sama prawda! Niestety u nas nadal panuje przekonanie że macierzyństwo to nieustanne poświęcenie. I tylko złe i egoistycznie matki myślą o sobie :/

  OdpowiedzUsuń