Czym jest żywność liofilizowana i co warto o niej wiedzieć?

Żywność liofilizowana początkowo wykorzystywana przez amerykańskich żołnierzy dziś zdobywa coraz większą popularność wśród sportowców oraz osób dbających o swoją dietę. Sama natknęłam się na takie produkty szukając zdrowych przekąsek. Ale czym tak naprawdę jest żywność liofilizowana? Jak powstaje i czy rzeczywiście jest zdrowa?

Czym jest żywność liofilizowana i co warto o niej wiedzieć?


Co to jest liofilizacja? 


Liofilizacja to proces suszenia w trakcie którego z zamrożonego produktu usuwa się wodę. Mimo, że pojęcie liofilizacji wydaje się stosunkowe nowe to tak naprawę odkryli je Indianie kilkaset lat temu.


Zalety liofilizacji


Żywność poddana liofilizacji nadal zawiera ten sam zestaw białek, tłuszczu i cukrów oraz witamin oraz składników mineralnych. Dzięki liofilizacji składniki zachowują swoje naturalne właściwości i wartości odżywcze, a ich waga znacznie maleje i wydłuża się ich trwałość. Jednocześnie nie ma konieczności używania konserwantów ani wzmacniaczy smaków oraz barwników. Dania liofilizowane są wygodne w transporcie i szybkie w przygotowaniu.

Wady liofilizacji


Głównym mankamentem żywności liofilizowanej jest wysoki koszt otrzymania produktu. Ponadto są one bardzo wrażliwe na wilgoć. Liofilizaty należy przechowywać w bezwzględnie suchych warunkach.

Czy stosuję żywność liofilizowaną? Jak ją wykorzystuje?


  • Jeśli nie mam akurat świeżych owoców lub po porostu nie ma na nie sezonu używam sproszkowane liofilizowane owoce do szejków lub koktajli. To szybki sposób na podniesienie walorów smakowych i przemycenie dodatkowej porcji owoców.
  • Przemycam warzywa za którymi nie przepadam. Łyżka jarmużu i buraków do kotletów mielonych nie zmieniają ich smaku a dodają witamin i składników mineralnych do potrawy.
  • Znakomita i zdrowa przekąska. Gdy mam ochotę coś pochrupać to zamiast paczki niezdrowych chipsów zajadam się przepysznymi liofilizowanymi malinami, czy ananasem ♥
Według mnie to świetne rozwiązanie na przemycanie dodatkowych wartości do pokarmu. Mimo, że owoce i warzywa liofilizowane są dość drogie to stosowane jako dodatek lub urozmaicenie posiłku starczają na bardzo długo. Dlatego czasem warto zamiast paczki chipsów (które też tanie nie są) sięgnąć po taką zdrową przekąskę.

Słyszałyście o żywności liofilizowanej? Lubicie?

Pozdrawiam
Madame Blania

Share:

0 komentarze