13 ciekawostek o polskich markach (i nie tylko)

Podczas przygotowania tego wpisu uświadomiłam sobie jak wiele mamy dobrych i rozpoznawalnych marek z sektora odzieżowo-obuwniczego oraz kosmetycznego. Okazało się, że wiele znanych zagranicznych marek stworzyli Polacy, a ich nazwy pochodzą od imion, czy nazwisk naszych rodaków. Polskie marki z powodzeniem walczą z wielkimi światowymi gigantami i są rozpoznawalne na całym świecie. 

POLSKIE MARKI


Na uwagę zasługuje fakt, że wiele dużych i mocnych marek nadal działa jako rodzinne firmy z własnym zapleczem produkcyjnym.

Pod względem jakości nie mamy się czego wstydzić na tle innych zagranicznych marek. Wiele naszych firm poza szyciem własnych kolekcji, realizuje również tzw. przeszycia dla zachodnich firm.

13 ciekawostek o polskich markach (i nie tylko)


1. W.Kruk jest najstarszą marką jubilerską w Polsce. Istnieje od 1840 roku. 

2. INGLOT to polskie przedsiębiorstwo kosmetyczne o globalnym zasięgu. Posiadają 530 salonów w ponad 70 krajach. 95% całej produkcji marki INGLOT powstaje w Przemyślu.

3. Założycielem Max Factor był polak Maksymilian Faktorowicz urodzony w Zduńskiej Woli. Z książki "Max Factor. Człowiek, który dał kobiecie nową twarz" dowiecie się jak powstawały kultowe kosmetyki które nadal znajdziecie na sklepowych półkach. 

4. Helena Rubinstein urodzona w Krakowie założyła jedną z najbardziej luksusowych marek kosmetycznych istniejących do dziś. Polecam książkę "Helena Rubinstein. Kobieta która wymyśliła piękno" jeśli chcecie poznać całą historię. 

5. Wiecie, że Gino Rossi to polska marka? Firma powstała w 1992 roku w Słupsku i do dziś mieści się tam jej centrala oraz fabryki produkujące buty. 

6. Marka Levi's ma na całym świecie kilkadziesiąt szwalni. Jedna z nich od kilkunastu lat zlokalizowana jest Płocku (chociaż chodzą słuchy, że ma zostać zlikwidowana).

7. Firma CCC to jedna z najbardziej dochodowych marek w naszym kraju. Większość modeli skórzanych produkowanych jest w fabryce w Polkowicach, a tańsze modele importowane są z innych krajów.

8. Najbardziej prestiżowa manufaktura zegarków Patek Philippe ma polskie korzenie. Jej twórcami byli Polscy emigranci Antoni Patek i Franciszek Czapek. Najdroższy zegarek marki został sprzedany na aukcji internetowej za 11 mln dolarów.

9. Vistula to jedna z najbardziej rozpoznawalnych marek męskich, która od wielu lat bez kompleksów konkuruje na naszym rynku z takimi potęgami jak Pierre Cardin, czy Hugo Boss.

10. Reserved od kilku lat wygrywa ranking na cenniejszą polską markę odzieżową. 

11. Dr Irena Eris (a właściwie Irena Szołomicka-Orfinger) znalazła się w pierwszej dwudziestce najbardziej wpływowych kobiet w dziejach Polski. Jednak swoją działalność rozpoczęła w 50 metrowym pomieszczeniu, produkowała wtedy jeden krem, a jej mąż rozwoził towar... maluchem. 

12. Kazar to również Polska marka. Buty tej marki są najczęściej wybieranym obuwiem podczas pokazów mody polskich projektantów. 

13. Wólczanka to najbardziej znana polska marka koszulowa. Jej historia sięga 1948 roku, w tym czasie firma szyła zarówno eleganckie wzory jak i zaopatrywała wojsko, czy policję.

A Wy znacie jakieś ciekawostki odnośnie polskich marek? A może jakiś Polak stoi za sukcesem zagranicznej firmy?

Pozdrawiam
Madame Blania

Share:

0 komentarze